rehabilitácia pôrodu

Ak neviete vlastnými silami zabudnúť na traumatické zážitky z pôrodu, alebo ak ich riešite už dlhší čas môže byť riešením vyhľadať odborníka, ktorý sa danou oblasťou zaoberá. Citujem psychologičku Michaelu Mrowetz, spoluautorku knižky Bonding-porodná radost. 

"Niekedy môže stačiť jedno sedenie, vo vážnejších prípadoch je potrebné vstúpiť do terapeutického procesu viackrát. Celý tento proces by mal prebehnúť ešte pred ďalším pôrodom. Ak žena rodí bez spracovania predchádzajúcich negatívnych pôrodných zážitkov, celá situacia a ženin stav sa majú tendenciu zhoršovať. Aj keď žena prežije pôrod podľa svojich predstáv, môže sa po ňom paradoxne cítiť ešte horšie. V situácii popôrodnej hormonálnej nerovnováhy sa totiž vyplaví nestracovaný stres, nezpracovaná trauma a žena rieši niečo, čo sa stalo dávno pred týmto pôrodom a vôbec nerozumie, čo sa deje. Nasledujúci pôrod, akýkoľvek šetrný k žene a k dieťatu, teda nezaručuje rehabilitáciu traumy z predchádzajúceho pôrodu. Môže pomôcť, ale nemusí."

navrhované terapie:

hlbinná analýza: vyrozprávanie zážitkov, vďaka ktorému sa stresová situácia pomaly odplavuje

metóda imaginácií: daná žena v predstavách prechádza stresovou situáciou a relaxáciou sa učí ju prežiť pokojne a vziať späť pod kontrolu

metóda pevného objatia: kde je možné znovu prežiť- prehrať pôrod a situáciu s ňou spojenou v bezpečnom prostredí terapeutovej pracovne.

kontakty

Psychologičku Michaelu Mrowetz môžete kontaktovať aj v jej internetovej poradni www.klinickapsycholozka.cz/poradna/

Viac z duchovného pohľadu s rovnakou problematikou pracuje Terezka Kramerová https://www.vedomyporod.cz/promena-porodniho-traumatu/

TOPlist