Homeopatická liečba

text postupne pripravuje homeopatička Janka.

Pred a počas pôrodu

STRACH A OBAVY

Pri obavách z pôrodu a bolesti, alebo pocite, že to nezvládnem, alebo niečo sa pokazí, môže pomôcť Gelsemium. Sú to obavy, ktoré Vás spomaľujú, paralyzujú a nakoniec máte pocit, že nedokážete spraviť nič. Používa sa aj počas pôrodu, keď sa pri kontrakciách zdá, že sa dieťa hýbe smerom nahor, namiesto nadol. Celkovo je žena slabá, ospalá, apatická.

Aconite naopak pomáha pri stavoch paniky, strachu, že dieťa alebo matka zomrú, alebo sa stane nejaké nešťastie. Upokojí vyľakané, nepokojné matky, tak aby mohol pokračovať prirodzený pôrod.

NEÚČINNÉ KONTRAKCIE

Na zefektívnenie kontrakcií počas pôrodu sa používa Caulophyllum. Je to pekná kvetinka zo Severnej Ameriky, ktorú používali indiáni ako pôrodnú bylinu. Caulophylum v homeopatickej potencii dokáže urýchliť a uľahčiť pôrod, ak sú kontrakcie neúčinné. Zvykne sa podávať dva týždne pred pôrodom ako príprava pre ženy so slabým svalovým tonusom, napríklad ak majú sedavé zamestnanie, alebo mali dlhý ťažký pôrod v minulosti. Ak máte aspoň priemernú kondičku, pravdepodobne ho nebudete potrebovať.

Potrebné je pri veľmi bolestivých, neúčinných kontrakciách (keď sa krčok maternice nerozširuje), alebo keď sa pôrod spomalí či úplne zastaví. Bolesti sa premiestňujú z jedného miesta na druhé. Prítomný je tras, smäd a pocit chladu, ktorý sa nezlepšuje prikrytím. Podáva sa medzi kontrakciami v potencii 9 - 30CH po jednej globulke, iba pokým je to potrebné.

Používa sa aj na konci tehotenstva na začatie pôrodu. Treba si ale uvedomiť, že normálne tehotenstvo môže trvať od 37 do 42 týždňov a preto je takmer nemožné odhadnúť dátum narodenia dieťatka. Momentálny trend vyvolávaných pôrodov v nemocniciach vychádza skôr z potreby uľahčenia práce doktorov a nemocníc. Ak je bábätko pripravené výjsť von a odpovedajúcim spôsobom je aj telo matky pripravené na pôrod, ale pôrod nezačína ani po štipľavom jedle (čo môže tiež pomôcť), nastáva čas pre Caulophyllum. Odporúča sa vziať si 3x denne po 1 guličke v potencii 30CH po dobu 2 dní. Ak pôrod stále nezačína, zopakujte to isté o 3-7 dní znova. Pri oneskorenom pôrode môžu byť potrebné aj iné homeopatické lieky, preto ak nezaberá Caulophyllum, treba kontaktovať profesionálneho homeopata.

Cimicifuga takisto pôsobí na rozšírenie krčka maternice pri bolestivých, neúčinných kontrakciách. Používa sa, keď sa pôrod dlho nehýbe dopredu. Oproti Caulophyllu je tu prítomný strach, že sa stane niečo zlé.

BOLESTI

Pri precitlivenosti na bolesť sa pred pôrodom dáva Coffea. Aj počas pôrodu sa pri veľmi silných bolestiach dáva Coffea, a ak je k tomu žena zúrivá a vynervovaná, dáva sa Chamomilla.

Pri prvých bolestiach v deň pôrodu je vhodná Arnica. Arnica zastavuje krvácanie a preto sa používa aj  proti vykrvácaniu pri pôrode. Pomôže aj pri únave a vyčerpaní z bolesti počas pôrodu.

Indikácie pre podanie Arnici sú:

  • poranenie mäkkého tkaniva – svaly,
  • bolesti ako po udretí,
  • krvácanie,
  • únava, obáva sa ďalšej bolesti
  • šok; tvrdí že je v poriadku, aj keď zjavne nie je; nechce aby sa jej dotýkali

Je vhodná aj po pôrode na dobré zahojenie rán.

HOJENIE

Po 2-3 dňoch po pôrode môžeme na bezproblémové zahojenie rán podať Arnicu 9CH. Bolesti typické pre Arnicu sú bolesti ako po udretí, pomliaždení.

Na zhojenie rany po nastrihnutí hrádze sa používa Staphisagria.

Viac sa dočítate v sekcii: Využitie po pôrode

 

Zaujímavé stránky:

www.homeopat-kurzy.sk/mamatata.html ak sa chcete sami priučiť homeopatii pre vašu rodinu, vrelo odporúčam Dr. Jana Kolenová, SAKHom.

TOPlist