vzťah s dieťaťkom

Mnohí si myslia, že vzťah s dieťatkom sa začne budovať až po narodení. Pravdou ale je, že samotným počatím sa už vytvára vzájomná väzba. Dieťatko-plod veľmi skoro začína vnímať, cítiť procesy, zmeny v matkinom tele, ale aj všetky jej pocity, emócie a nálady.

Podľa môjho vnútorného vnímania, sa väzba začína ešte pred počatím, pred začiatkom vzniku nového fyzického telíčka, pretože duša je nesmrteľná, nevzniká ani nezaniká, len mení formu. Takže je na vás kedy sa rozhodnete vedome budovať vzťah s vašim dieťatkom.

pred počatím

Vnútorne sa môžete prihovárať dieťatku-dušičke, ktoré chceme pozvať k nám, do našej rodiny, do matkinho lona. Môžete dušičke povedať ako sa na ňu tešíte, ale rovnako jej môžete zdeliť aj všetky svoje obavy. Vedome jej môžete posielať lásku, bezpodmienečné prijatie..Krátke meditačné cvičenie je napríklad predstava, že vás s vaším ešte nepočatím bábätkom spája slnečný lúč. Dôležitým uvedomením je, že nám naše detičky nepatria, nevlastníme ich. Prichádzajú k nám, aby sme im pomohli na ich ceste a milovali ich, nič viac nie je potrebné. Našou láskou im dáme korene do zeme a našim nepripútaním im dáme krídla, aby lietali po nebi. Toto je pre mňa ideál, o ktorý sa usilujem.

po počatí

Po počatí máme väčšinou 9 mesiacov na budovanie vzťahu s dieťatkom-plodom. Z duchovného hľadiska je jeho duša neustále vedomá, takže sa k nej môžeme prihovárať neustále. Z fyzického pohľadu už v 7. týždni tehotenstva vníma dieťatko naše dotyky. Takže dotýkajme sa bruška, hlaďme ho, vysielajme mu našimi dlaňami našu lásku. V 15. týždni už dieťatko počuje. Vníma nielen procesy v matkinom tele, ako sú tlkot srdca, škvrkanie v bruchu, ale aj hlas matky, ktorý počuje dvojmo zvnútra aj zvonku a neskôr aj hlas tatka, či iných blízkých osôb.  Dieťatku môžete rozprávať, spievať. Spevu ešte nenarodenému dieťatku sa hlbšie venuje Saška v svojom  článku  alebo sa ešte viac dočítate v knihe Vlastimila Mareka Každá maminka je mozart, ktorú nájdete aj v pdf formáte na jeho stránke. Nádherný článok o tom, aké dôležité je komunikovať s dieťatkom už v brušku napísala v Mamaaja Mudr. Tatiana Horká v článku  „So svojím bábätkom sa neustále rozprávajte. " z decembra 2011 .

po pôrode

V tomto emocionálne, fyzicky a psychicky intenzívnom čase je jedinečný priestor na tvorbu rannej väzby- bondingu.

"Co je bonding  - je to porodní radost - láska na první pohled existuje!

První pohled do očí a něžné dotyky. Bezpečné objetí v náručí. Klid, probouzející se důvěra, vzájemné poznávání a zamilovávání se. První chvíle matky s právě narozeným dítětem. 

To je bonding a je to poporodní proces tvorby hlubokých emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Jakýkoliv nepotřebný (život nezachraňující) zásah do tohoto procesu je zbytečný. Je povinností všech, kteří asistují a doprovázejí rodičku, aby bonding maximálně podpořili a upřednostnili před všemi rutinními zásahy (např. ošetření, měření, vážení, zahřívání), které vedou k oddělování maminky a miminka bezprostředně po porodu a po další minimálně dvě, lépe až 12 hodin." vraví Mgr. Michaela Mrowetz

Je mojou úprimnou túžbou, aby maximálna podpora bondingu bola bežnou realitou v našich pôrodniciach. Momentálne musí vzísť silný dopyt z našej strany voči zdravotníkom, aby sme dokázali pohnúť so skornateným systémom nášho zdravotníctva. Ostáva mi len ticho závidieť mamičkám v iných krajinách, kde majú komplexné informácie a možnosť slobodnej voľby zo širokej ponuky.

zvyšok života

Vzťah, vzájomná väzba je dynamický proces, ktorý nikdy nekončí. Neustále môžeme zvyšovať vklad na emočnom konte nášho dieťatka, aby bola vzájomná dôvera veľmi silná. Rešpektovaním potrieb dieťatka, správnym spôsobom komunikácie, vnútorným postojom a vedomou pozornosťou, ktorú dieťatku poskytneme môžeme vybudovať silný most medzi našimi srdciami. Určite existujú dôležité milníky ako napríklad 1. , 3. a 7. rok života dieťatka, ak sa nám podarí do tej doby vytvoriť pevné základy stavba bude veľmi odolná pred všetkými skúškami života. Vzťah s matkou ( otcom) je základom pre všetky vzťahy v živote, kiež je založený na bezpodmienečnej láske, slobode a vzájomnej radosti.

 

 

 

 

TOPlist