psychická príprava & duševná pohoda

 "V tehotenstve je dôležité nájsť si čas pre seba, zastaviť sa, ukľudniť sa, spomaliť tempo, porozprávať sa s ďalšími tehotnými s rovnakými starosťami a radosťami. Ženy sú v tomto období oveľa citlivejšie, vnímavejšie. Je to šanca naučiť sa (spomenúť si) vnímať svoje telo, jeho potreby, signály a takto sa vlastne pripraviť na pôrod."Jana Ivanecká- certfikovaná dula. Je už len dodám, že načúvať aj potrebám svojej duše.

Byť naozaj pripravená na pôrod, za ktorý chce žena niesť plnú zodpovednosť, ktorá jej prirodzene patrí, vyžaduje veľa vnútornej práce. V tejto časti len načrtnem možné spôsoby. Môžno sa vyberiete prípravnou cestou sama, alebo príjmete pomoc. Verím, že nám do života vstupujú správne skúsenosti, informácie ale aj ľudia.

tehotenstvo- posvätný stav, stav požehnaný

Je to cesta k sebe samej, cesta dovnútra. Je to šanca byť čo najvnímavejšia k sebe, k svojmu dieťatku, ktoré v sebe tvoríme svojou stravou, ale aj svojimi pocitmi a myšlienkami. Byť vedomá a citlivá na všetky zmeny v svojom tele aj duši. Existujú krásne nástroje, ktoré vám môžu pomôcť precítiť svoje telo, stíšiť myseľ a rozjasniť srdce. Vaše srdce presne vie, čo je pre vás dobré a verím, že ak má žena odvahu tak počúvne jeho tichúčky, ale neomylný hlas. Krásnu cestu želám..

modlitba 

Keď sa modlíme hovoríme k Bohu, keď meditujeme Boh hovorí k nám. Podeliť sa o všetky svoje starosti a radosti s niečím Nekonečným, Všemocným a Večným je tak oslobodzujúce. Verím v modlitby, ktoré vytvára naše srdce. Úprimné a bytostné. Intenzívne, plačúce, milujúce i volajúce. Ešte krajšie sú odpovede na ne, ktoré prídu, vždy prídu. Aj keď často nečakane a v svoj vlastný čas, ten pravý čas. Umenie odovzdať svoje malé ja svojmu veľkému JA prináša so sebou voľnosť, blaženosť a slobodu. 

afirmácie

Jasné, výstižné, pozitívne, emotívne, obrazutvorné výroky. Najlepšie ak sú formulované v prítomnom čase. Afirmácie si môžete vytvoriť pre príjemný priebeh tehotenstva, hladký pôrod, spokojné a zdravé dieťatko, úspešné dojčenie... Ja som mala niekoľko. " Vďačne prežívam šťastné a zdravé tehotenstvo." alebo " Kojenie je pre nás obe príjemný zážitok." Verím v silu myšlienok. Lucia Groverová- Suchá, autorka skrípt Aby porod nebolel, si vytvorila vetičku:" Deje sa to najlepšie pre mňa a dieťatko."

koncentrácia

Čiže sústredenie sa. Čím menší objekt nášho sústredenia tým lepšie. Na koncetráciu môžeme využiť plameň sviečky, lupienok kvetu, malý čierny bod na bielom podklade, ale môže to byť aj časť tela, duchovné srdce- miesto, kde si intuitívne ukážete JA-, tretie oko- miesto medzi obočím a o trošku vyššie, alebo vaše vyvíjajúce sa bábätko. Koncentrácia pomáha utíšiť myseľ a byť v prítomnom okamihu, byť vedomý TU a TERAZ. Silu koncentrácie neskôr možno využiť napríklad pri práci, štúdiu, ale aj pri samotnom pôrode.

meditácia

Je opakom koncentrácie, je rozšírením. Stávate sa rozsiahlými, jedným s celým stvorením, rozľahlými ako oceán, či obloha. Kvapka sa stráca v oceáne, lúč je súčasťou nekonečného slnka. Myšlienky len preletia ako vtáci po oblohe, alebo ako ryby v mori. Môžete plne prežívať Lásku, Pokoj, Ticho a stať sa nimi. Každá dušička má tú svoju meditáciu, svoj spôsob a cestu

vizualizácia

Krásne predstavy môžete nechať voľne plynúť. Vytvorte si útulné a pokojné prostredie okolo seba. Môžete si predstavovať vaše dieťatko, ako sa usmieva, či sladko spinká, ako je obalené vo svetle, vytvorené a živené vašou láskou. Môžete si vizualizovať hladký a prirodzený pôrod a milované dieťatko vo vašom náručí. Váš prvý pohľad z očí do očí, to neskutočné šťastie a slzy blaženosti.  Alebo môžete vedome rozpúšťať všetky strachy a obavy a nahrádzať ich dôverou a vnútornou silou, ktorú v sebe máte.

dychové cvičenia

Samotné vedomé dýchanie robí zázraky. Myslenie prebieha v minulosti, alebo v budúcnosti. Prítomnosť len JE. Pri vedomom dýchaní sme. Sme tu a teraz. Dýchanie je mocný nástroj. Náš dych by mal byť pokojný a hlboký aspoň na pár minút denne. Aspoň niekoľko minút vedome vnímajme ako do nás vstupuje život, sila, energia. Pri každom nádychu si môžeme prestaviť ako do nás vstupuje svetlo, radosť, pokoj- presne to, čo potrebujeme- a s každým výdychom nás opúšťa nepokoj, strach, smútok- všetko to čo nechceme. Váš dych môže vstupovať do vášho srdca a vychádzať z neho. Môžete cítiť, že dýchate celým telom, každá bunka je živená a napĺňaná.

spev mantier

Mantra je posvätná slabika, slovo, či veta. Môže to byť AUM, Supreme, Boh, Láska, či meno vášho dieťatka. Mantru je možné opakovať pomaly a dušeplne, mocne a rýchlo, potichu, či nahlas.. Podľa potreby a pocitu. Pre inšpiráciu pridávam mantru na ochranu dieťatka od Henryho Marshalla Amba amba džai džagadamba džai bhuwaneshari džai džai mukamba...má aj krásnu melódiu. Keď dospievate mantru často môže naďalej znieť vo vašom vnútri a pracovať za vás.

tehotenský denník

Je výborný prostriedok na zaznamenanie vlastných pocitov, skúseností, zmien a radostí, ktoré budúca mamička prežíva. Myslím, že každé dieťa bude nesmierne vďačné a dychtivé vedieť, čo jeho mamička prežívala, ako sa naneho tešila. Mne sa bohužial podarilo len pár strán. 

sprievodca tehotenstvom

Ak máte blízku dušu, ktorá vás bude sprevádzať celým tehotenstvom môže to byť obrovská pomoc. Osobu, ktorá vám bude k dispozícii, bude prítomná, aktívne vám bude počúvať, prejaví empatiu a záujem, ocení a povzbudí vás. Verím, že aj keď má partner, otec dieťatka, svoju nezameniteľnú rolu, mala by mať tehotná žena aj blízku ženu, ktorá ju bude sprevádzať. Jedine žena dokáže plne pochopiť druhú ženu v tehotenstve. Žena, ktorá rodila. A ja dodám, že pre mňa by to bola žena, ktorá rodila vedome a prirodzene. 

liečenie vlastnej pôrodnej traumy

Oslobodenie sa od vlastných traum z pôrodu môže byť kľúčový bod k zabráneniu ich zrkadlenia na náš vlastný pôrod. Môže to byť tažká, a možno aj bolestivá práca, ale oslobodzujúca a uvoľňujúca. Verím, že každý kto má záujem o toto preliečenie sa, zahojenie starých rán, nájde spôsob aj možnosť ako dopriať pokoj svojej duši aj telu.

niekoľko tipov

Na meditáciu, či prácu so svojou dušou si môžete vytvoriť vlastné meditačné miesto, so sviečkou, kvetinkou, či soškou milovanej duchovnej osoby. Rovnako, ale môžete meditovať aj pri oltári vášho srdca, ktorý máte neustále so sebou. Na prechádzke v prírode, či aj v ruchu mesta. K rýchlejšiemu naladeniu sa môže pomocť čistota vonkajšieho prostredia aj tela. Človek by nemal byť ani hladný, ani prejedený. Ticho, alebo príjemná meditačná, či relaxačná hudba vás môže pripraviť na rozhovor s vlastnou dušou. Krásna vôňa prírodných éterických olejčekov môže liečiť aj zbystriť vaše vnemy. Doprajte si to, čo vám je príjemné a prirodzené.

Krásny link: www.vedomyporod.cz/priprava-na-vedomy-porod/

 

 

 

TOPlist