príprava na tehotenstvo & skôr než to príde

osobné túžby naplnené alebo transformované

Keď už vnútorne cítite, že prichádza ten správny čas a vaše vnútro už po dieťatku túži máte zlatú príležitosť sa na to ešte dobre pripraviť. Hlavne ak to bude vaše prvé dieťatko, ktoré vám úplne zmení svet, hodnoty, priority. Je dobré si naplniť svoje osobné túžby, či už je to cestovanie, spoločné prechádzky s vašou polovičkou, štúdium alebo kariérne ambície, predtým ako privoláte vaše dieťatko do vášho lona...Pomôže uvedomiť si, že minimálne prvý rok života s dieťatkom takmer všetok svoj čas venujete vášmu pokladu, je to ale nádherný čas... Mnoho dní vám ostane čas len na oddych a hygienu. Je dobré o tom vedieť, rátať s tým a potom sa tešiť keď vám predsa len vznikne čas pre seba, vďaka tatkovi, rodine, či blízkym..  Keď som odložila všetky osobné túžby "na neskôr" a povedala som si: "Som tu plne pre svoju dcérku.", veľmi ma to oslobodilo a dokážem sa veľmi tešiť z každej chvíle pre seba. ( ako je táto :))

fyzická príprava

detoxikácia

Príchod dieťatka je ako návšteva vzácneho hosťa, väčšinou sa snažíme o čo najväčší poriadok. To platí aj o našom tele. Existujú rôzne formy detoxikácie, prečistenia nášho fyzického stánku. Uvediem zopár príkladov: prírodné liečiteľstvo, nutričná medicína, liečivé bylinky, aromaterapia, reflexológia, akupresúra, tradičná čínska medicína, prírodná strava, ajurvéda... Výber je na zvážení každej z vás. Každého to k niečomu priťahuje a je dobré počúvať váš vnútorný hlas. Táto očista už nie je vhodná počas tehotenstva, pretože sa z tela vyplavuje veľa toxínov, ktoré by mohli uškodiť novému plodu.

Zaujímavý link na túto tému:  www.vedomyporod.cz/news/detoxikace-pro-zdravi-rodicu-i-deti/ 

prechod na zdravú stravu

Počas tehotenstva už nie je vhodné ani radikálne meniť vaše stravovacie návyky, preto ak viete o svojich rezervách, je lepšie na nich popracovať hneď. Možno si môžete zostaviť svoj ideálny "tehotenský" jedálniček a skúsiť ho dodržiavať už teraz. Byť zvyknutá na zdravú stravu bez výnimiek, pretože to, čo jeme vytvára nášho nového človiečika. Pár tipov na zdravý jedálniček dám v samostatnej časti. Opäť neexistuje jeden meter pre každého a je dôležité, aby ste sa vy sama cítila dobre s tým, čo prijímate.

posilňovanie tela

Rastúce bruško a neskôr nosenie vášho dieťatka dá zabrať najmä vášmu chrbátu, preto oceníte ak ho budete mať silný a zdravý. Plávanie, tanec, beh, joga, zumba- doprajte si radosť z pohybu. V zdravom tela zdravý duch aj dúšik :) Počas tehotenstva už možno zvolíte pokojnejšie činnosti ako dlhé prechádzky, či gravidjogu.

prostredie, kde žijete a pracujete

Je dobré ak môže budúca mamička prežiť tehotenstvo čo najpokojnejšie, preto odporúčam zamyslieť sa nad svojou prácou, nad tým koľko radosti a naplnenia vám prináša. Možno je potrebné zmeniť ju, prejsť na polovičný úväzok, alebo pracovať len do tej mieri kým vám prináša uspokojenie. Tento krok môže vyžadovať finančnú alebo inú prípravu, ktorú je potrebné vopred zvážiť. Chcem tým naznačiť, že mnoho žien do poslednej chvíle pracuje na 100 či 200% a neostáva im čas na seba a svoje dieťatko.  Ale je možné, že vám pracovná dynamika prináša sebarealizáciu a šťastie a to bude cítiť aj vaše dieťatko.

Tehotenstvo so sebou prináša veľa zmien fyzických, hormonálnych, emočných ale aj osobnostných, doprajte si dostatok času a priestoru na ich spracovanie, ale aj na budovanie vášho vzťahu s rastúcim bábätkom v brušku. Komunikujte s ním, spievajte mu, hlaďte ho.. Možno oceníte pokoj nielen vnútorný, ku ktorému vám môže pomôcť modlitba, meditácia či vedomé dýchanie, ale aj pokoj vonkajší. Byť v čo najväčšom kontakte s prírodou, ktorá nám ukazuje, čo je krásne, čisté a prirodzené. Možno zvážite aj možnosť presťahovať sa z mesta bližšie k prírode..predstavte si, kde chcete aby vaše detičky utekali.. Verím, že si do svojho života môžeme pritiahnuť správne príležitosti, ľudí, informácie...

psychická príprava

emocionálna očista

Verím, že všetky nedoriešené vnútorné konflikty je potrebné uzatvoriť, najmä tie partnerské. Vyliečiť, odpustiť, oslobodiť sa od všetkého ťaživého. Často pomôže pero a papier, sformulovať svoje pocity, ujasniť si svoje postoje, prijať minulosť, poďakovať sa za to, čo nás už naučila a nechať ju byť, aby sme mohli žiť v prítomnom okamihu. Ďalším liečivým krokom je byť vypočutý bez hodnotenia, súdenia so záujmom a empatiou. Môže to byť váš partner, vaša blízka kamarátka, alebo nestranná psychologička, psychoterapeutka, kineziologička.. možností je veľa. Samotné vyjadrenie, či už písomné, alebo ústne nám pomôže ujasniť si veci a nájsť v SEBE odpovede. Verím, že to je to jediné správne miesto.

Ak ste už raz rodili a váš pôrod nepovažujete za ten "správny"  aj tento zážitok je potrebné spracovať, prípadne si zažiť " dušičkový" pôrod ešte raz, tento krát tak ako si ho ideálne predstavujete. Keďže je to aj môj prípad budem sa tejto téme venovať ešte hlbšie v inej časti.

pozvanie nového človiečika

Moje osobné presvedčenie je, že duša ešte nenarodeného a nepočatého dieťatka si vyberá svojich rodičov, rodinu do ktorej sa narodí, pre svoj najlepší pokrok tu na zemi, pre skúsenosti, ktoré potrebuje. To znamená, že existuje ešte pred počatím a je možné sa s ňou vnútorne spojiť, komunikovať s ňou. Pozvať ju a veriť v jej dokonalé načasovanie príchodu. Samotné počatie môže byť krásne, vedomé pozvanie dieťatka. A samozrejme tento vzťah intenzívne prehlbovať po počatí. Ja som vedela, že budem mať dcérku a dlho som sa na ňu už tešila. Napríklad v Tibete, kde veria v reinkarnáciu, často ženy idú na posvätné miesta, kde sa modlia za dieťa a ponúkajú miesto v svojej maternici duši niektorého Tibeťana, ktorý sa chce opäť narodiť.

zdieľanie a seba rozvoj

Vedomé počatie je tým najideálnejším začiatkom nového života, je zároveň vyjadrením nášho zodpovedného prístupu a našej úcty k zázraku zrodenia. Príprava na rodičovstvo by mala začať ešte pred počatím. Je mojím úprimným želaním, aby ženy našli tie "správne" informácie, ktoré im pomôžu nasledovať ich materské city, pocity a inštinkty, aby mohli svojim deťom predať sebaistotu, starostlivosť a lásku, ktorú potom dnešné deti predajú ďalšej generácii. Pre ženy je veľmi dôležité zdieľať. Mať blízke, spriaznené duše a možno sa nebáť aj nájsť si nové priateľstvá, spoznať ženy, ktoré už rodili, rodili prirodzene, rodili vedome, rodili bez traumy, rodili blažene..Hľadať informácie, študovať knihy, uveriť, že zdravé tehotenstvo a prirodzený pôrod sú možné, že je to reálne a hlavne, že je to prirodzené a správne. Pracovať na sebe, na svojich vlastných pocitoch, na svojom vlastnom sebavedomí, objaviť radosť z vlastnej ženskosti. Spôsobov je veľa, každá z nás má svoju cestu, stačí sa len opäť obrátiť do svojho vnútra.

Pomoc s prípravou môžete nájsť aj tu :www.vedomyporod.cz/priprava-na-poceti/

 

 

 

 

 

 

 

TOPlist