nosenie & fáza náruče

Ja s Juliankou na kurze viazania šatky. Dcérka po desiatich minútach spokojne zaspala..

"Je vedecky dokázané, že je ľudské mláďa na rozdiel od iných savcov narodené predčasne. Vlastne by si malo udžovať citový a telesný kontakt s maminkou ešte asi raz takú dlhú dobu ako trvá tehotenstvo. Toto symbiotické zopätie v posledných mesiacoch v zmysle pevného objatia, plného lásky a nádeje je ponúkané odjakživa a všade na tejto planéte tak, že je dieťa hneď po pôrode položené matke na srdce a je v jej náručí nosené. Tým sa predlženie tehotenstva naplňuje." Jirina Prekopová, detská psychologička, terapeutka

dieťatko a mamka majú byť spolu

Dieťatko v brušku je s mamkou dokonalo späté, absolútne fyzicky a emočne prepojené a od maminy úplne závislé. Pôrod je veľkým prerodom do nového prostredia, kde je veľa nových zvukov, vôní, pachov a iných podnetov. Ak mu zoberieme tie, ktoré tak dobre z bruška poznalo, ako je mamin tlkot srdca, mamina vôňa, jej hlas, dieťatko sa cíti stratené, v ohrození..Autorka knihy Koncept kontinua, Jean Liedloffová toto oddelenie od matky opisuje z pohľadu novorodenca až ako hrôzu.

Možno sa pýtate, kto by bral dieťatku mamu? No v prvých momentoch je to v pôrodniciach zdravotný personál, ktorý "musí" odvážiť dieťatko a zahriať ho v inkubátore( nehovorím o novorodeniatkách, ktoré potrebujú zdravotnú staroslivosť, aby záchranili ich život, či zlepšili ich zdravotný stav ), ale o tom prečo dieťatko po narodení patrí hneď k mame sa viac venujem v časti Bonding. Dieťa, ktoré žije len v prítomnom okamžiku nevie, že o dve hodiny (keď sa v inkubátore zohreje) bude opäť s mamkou, je to preň 7200 momentov (ak to rozdelím na sekundy) hrôzy, ak od vyčerpania nezaspí...a bohužial to často takto, verím, že nechtiac, pokračuje aj doma. Sme to my, samotné mamy, ktoré sa oddeľujeme od svojich detí. Dávame ich do postielok, vozíme ich drahých, luxusných kočíkoch a čudujeme sa prečo plačú, veď sú prebalené a napapané..tak ich už len musí bolieť bruško.. to, že možno "len" potrebujú mamu
nevidíme, či nechceme vidieť. Babky, tety nám dávajú rady tipu: len si ich nenauč na ruky...a možno nám predsa len vlastná intuícia vraví: zober ho k sebe..

Liedloffová si pozorovaním yeguanských Indiánov uvedomila, že v našej modernej "pokrokovej" civilizácii popierame niečo, čo bolo prirodzené po miliony rokov... dieťa patrilo vždy do matkinej náruče..a to vo všetkých kútoch zeme, aj u nás na Slovensku, ženy nosievali dieťatká v zajdách na chrbte..Na výhody tohto vzájomného kontaktu matky a dieťatka by sme sa mohli pozrieť z rôzných pohľadov, pretože má množstvo pozitívnych stimulov pre správny fyzický aj psychický vývoj, ale aj pre ďalší sociálny rozvoj. Áno, ak namietate, že ak bude matka celý čas držať dieťa v rukách tak príde o kríže a nič neurobí môžete mať sčasti pravdu, ale našťastie existuje množstvo nosičov, ktoré tieto "problémy" vyrieši. A práve mamina, ktorá má na sebe dieťatko v nosiči, šatke, či babyvaku, uspokojí základnú potrebu dieťatka byť v bezpečí pri mamine a zároveň má voľné ruky a stihne toho OMNOHO VIAC ako by to bolo, keby dieťatko ležalo v postielke či na gauči a mamina sa na neho len pozerala ( ako sme to robili my prvé 3 mesiace). Kedysi to bola nutnosť, aby sa matka po pôrode, čo naskôr zaradila do pracovného procesu, išla kopať na pole, či vyšívať...náš systém mamičku veľkoryso vyradí, či vyčlení z pracovného procesu a žena, ktorá dovtedy aktívne žila má ostať medzi štyroma stenami, často sama s dieťaťom doma.. Psychické stavy, ktoré z tejto situácie vyplývajú nazývame popôrodné blues, či depresie...( áno viem, má to dôvod aj vo fyzických a hormonálnych zmenách po pôrode) Nechcem sa tým sťažovať na systém materskej, či rodičovskej dovolenky u nás na Slovensku ( ja osobne si ju veľmi vychutnávam) viem, že nie je ideálna, ale ani z ďaleka taká hrozná ako napríklad v Amerike, kde takmer hneď po pôrode nastupujú do práce BEZ dieťatka. Skôr chcem naznačiť, že pracovať sa dá aj dieťatkom, podľa vašej chute a energie a určite kontakt s "rovnocennými" dospelými (preto v úvodzovkách, lebo aj detičky vnímam ako rovnocenných partnerov) vám pomôže naplniť potrebu sociálnych kontaktov.. V skratke užívajte si naplno detičiek (a oni vás) zatiaľčo robíte svoju obľúbenú prácu.

Liedloffová tvrdí, že prvých  6-8 mesiacov má dieťatko fázu náruče, kedy má byť nonstop s matkou. Za ten čas sa naplnia všetky jeho emočné potreby a ono sebaisté (isté si maminým úplným prijatím) vyráža, aby štvornožky spoznalo svet, túto fázu popisuje ako druhý veľmi dôležitý vývojový stupeň. Ak sa tieto fázy naplnia z dieťaťa vyrastá šťastný, spokojný a samostatný dospelý jedinec ako to pozorovala u Indiánov. U nás na Západe je dospelých, ktorí si nesieme väčšie, či menšie traumy z detstva viac než dosť..( ak sme k sebe úprimní a ochotní si to priznať.)

Od 4. mesiaca sme začali našu dcérku nosiť v manduce takmer stále. Bola a ešte stále to pre mňa je veľmi praktické, možem ísť kam chcem, môžem robiť mnoho činností, môžem kojiť kedy si to dcérka želá, citovo nás to veľmi prepája a napĺňa. A naozaj pozorujem ako z dcérky vyrastá spokojné, usmievavé a samostatné dievčatko, ktoré rozdáva úsmevy a lásku ďalej nielen rodine a priateľom, ale aj okoloidúcim, či spolucestujúcim..Som vďačná, že mi informácie, ktoré som o nosení získala pomohli utvrdiť sa vo svojich pocitoch, či intuícii, ktorá mi už skôr našepkávala, že chcem nosiť dieťatko a cítim, že je to pre nás správne..

ako nosiť dieťatko

manduca

Nosič Manduca je určený na nosenie malých bábätiek od narodenia s pomocou zmenšovacej vnútornej vložky, ktorá zabezpečuje, že nožičky dieťatka nie sú neprirodzene roztiahnuté. Na rozdiel od obyčajných klokaniek však Manduca zabezpečí správne postavenie bedrových kĺbov dieťaťa a tak podporuje zdravý vývoj nielen kĺbov, ale aj chrbtice. Tento nosič z radu ergonomických nosičov spája výhody viacerých známych a oblúbených nosičov.

Do detailov prepracovaný nosič Manduca rastie spolu s dieťatkom, takže k nemu nie je potrebné dokupovať ďalšie doplnky - vložka je všitá vo vnútri, kapucnička na pridržanie hlavičky spiaceho dieťatka je samozrejme súčasťou nosiča.

Zvláštnosťou nosiča Manduca je predlžovací diel, ktorý je schovaný za zipsom. Pri rozzipsovaní sa nosič predĺži o 7 cm a môžete ho bez obáv používať pre väčšie a ťažšie deti približne do 5 rokov. Mäkké polstrovanie bedrového pásu a aj ramenných popruhov zabezpečí pohodlné nosenie pre Vaše dieťatko aj pre Vás

Špeciálne upravené pásy Vám pomôžu nosič prispôsobiť tak, aby ho mohli nosiť útle mamičky (s výškou okolo 160cm) aj vysokí oteckovia, bedrový pás je možné nastaviť až na dĺžku 140 cm.

My sme nakoniec zvolili manducu, aj keď máme aj šatku, a to pre jej rýchlu obsluhu (zbehlým maminám môže úväz šatky trvať len o pár sekúnd dlhšie)

babyvak či šatkovak

Šatkovak je nosič ušitý z jedného kusa kvalitnej a pevnej látky, ktorého konce sú navzájom bezpečne spojené pomocou dvoch krúžkov (alebo sú navzájom zošité a veľkosť vaku sa reguluje pomocou zipsov). Ponúka veľkú variabilitu, môžete v ňom nosiť dieťatko v rozličných polohách a tieto polohy dokonca počas nosenia meniť. Je vhodný už od narodenia (novorodenca a dieťa do 6 mesiacov nosíme v polohe kolíska), až do veku 3 rokov.

Manipulácia so šatkovakom je jednoduchá a rýchla, spiace dieťa môžete šikovne položiť na postieľku, neposedné batoľa za pár sekúnd dostať z vaku von alebo naopak dnu. Šatkovak vám sprostredkúva najtesnejšiu blízkosť s vaším dieťatkom a umožňuje diskrétne dojčiť.

šatka

Predtým ako boli vynájdené kočíky, bolo nosenie detí v šatkách bežné.Aj keď to teda neboli klasické šatky, naše prababičky, babičky si spomínajú ako nosili v obrusoch, plachtách a pod :-).Táto metóda nosenia detí sa prenášala z generácie na generáciu. Bohužiaľ sa ich použitie začalo vytrácať práve vtedy, keď bol kočík vynájdený, ale nie úplne. Kedže kočík bol výdobytok modernej doby a vyššej spoločenskej vrstvy, nie každý si ho mohol dovoliť.V Nemecku a aj v niektorých krajinách Európy sa opäť dostáva používanie šatiek do povedomia rodičov.Stáva sa to trendom.Nosenie detí v šatkách a nosenie detí ako také celkovo je prirodzené, pohodlné a príjemne.

prečo nosiť dieťatko

Na túto tému nájdete veľa stránok a článkov. Dovolím si skopírovať jeden z nich zo stránky www.nosenie.sk , ktorú tvorí psychiatrička a mamina 4 detí.

Veľmi blízky kontakt dieťatka s rodičom predstavuje v prvom roku života podmienku pre zdravý psychický i telesný rozvoj dieťatka. Nosenie je ideálny spôsob, ako udržiavať s dieťaťom prepotrebný telesný kontakt. Dojča by sme mali nosiť minimálne tri hodiny denne.

V rodičovskom náručí dieťa zažíva bezpečie a istotu. Dieťatko sa cíti veľmi bezpečne a príjemne v dôvernom schúlení. Túlenie sa k mamičke mu pripomína dôverne známy svet pred narodením. Počuje tlkot jej srdiečka, jej hlas, cíti jej pohyby, jej teplo, je schúlené v klbôčku. Toto všetko je nesmierne potrebné pre rozvoj tzv. základnej dôvery.

Dieťatko tak od najútlejšieho veku získava prepotrebné základy sebadôvery, zdravého sebavedomia a sebaúcty. Bezpečie a istotu, ktorú zažilo v rannom detstve, si nosí ukryté vo svojom vnútri po celý život. Z toho dôvodu sa neskôr ľahko osamostatňuje, stáva sa smelším, spoločenskejším, oveľa lepšie dokáže neskôr odolať nástrahám, akými sú napríklad úzkostlivosť, depresia, rôzne druhy závislostí.
Výhody nosenia však vidno aj okamžite. Dieťatko je oveľa pokojnejšie, lepšie spinká, ustupujú alebo sa zmierňujú bolesti bruška.

Rovnako nosenie prispieva i k rozvoju intelektu. Dieťa vidí oveľa viac zo svojho okolia, je v "centre diania", rodič mu pri nosení zvykne viac rozprávať či spievať. Mozog tak dostáva viac podnetov pre vývoj. Dieťa trávi viac času v "stave tichej ostražitosti", čo je optimálne pre učenie. Ak je dieťatko unavené, spokojne zaspinká a v šatkovaku v náručí je chránené pre nadmernými podnetmi.

Tesný kontakt rodiča s dieťatkom ešte viac rozvíja ich nádherný vzájomný vzťah. Najdrahšie stvorenie patrí čo najviac do rodičovej náruče! Rodič sa tak oveľa rýchlejšie učí rozpoznávať potreby svojho dieťatka. Privinúť si dieťatko k sebe znamená utužovať lásku, intuíciu a radosť z rodičovstva.

Pobyt v šatkovaku je ideálny aj pre telesný a motorický rozvoj. Dieťatko leží v tzv. "klbôčku", najvýhodnejšej polohe počas prvých mesiacov života. Rozvíjalo sa tak pred narodením a po narodení sa postupne prispôsobuje novému svetu. Pohyby, ktoré na dieťatko pôsobia počas chôdze, pozitívne vplývajú na jeho nervový systém.

Šatkovak predstavuje pre rodičov chrbát minimálnu záťaž. Váha dieťatka je rovnomerne rozložená na rodičových ramenách, chrbte a bedrách. V šatkovaku možno v polohe na boku pohodlne nosiť i trojročné dieťa. Ak nosíte dieťatko od narodenia, nepociťujete žiadnu záťaž ani s jeho pribúdajúcou váhou.

Praktické výhody nosenia dieťatka v šatkovaku tiež stoja za uváženie.
Mamička môže kdekoľvek ( i počas chôdze) diskrétne dojčiť. Ocenia to nielen mamičky, ktoré sa rozhodli dojčiť na požiadanie, ale i tie, ktoré dojčia v určitých časových intervaloch a potrebujú odísť z domu na trochu dlhší čas.

So šatkovakom sú rodičovi ľahko dostupné miesta, kam je obtiažne ísť s kočiarikom. Obchody, dopravné prostriedky, výlet do lesa, návšteva výstavy či rozkopaná ulica neprestavujú žiadny problém. S dieťatkom v šatkovaku máte vo väčšine voľné ruky a môžete tak zároveň robiť niektoré činnosti. Šatkovak sa dá ľahko skladovať, udržiavať, je veľmi kvalitný a nevyžaduje veľkú investíciu z rodinného rozpočtu.

Nosením dieťatka investujete do jeho zdravého duševného a telesného rozvoja a poskytujete mu veľa príjemných zážitkov. Úsmevy nad kočíkom, hladkanie ba dokonca ani rôzne masáže nenahradia dieťaťu zážitok z nosenia, pri ktorom sa opäť cíti v jednote a súlade so svojou matkou a ktorý ho napĺňa spokojnosťou a šťastím.

MUDr. Jela Maliariková, psychiatrička a mama 4 detičiek

záver

Rozhodnutie je na každom z nás, či nosiť a v čom nosiť, k obojstrannej spokojnosti mamky/ocka a dieťatka. Verím, že ste našli pár ďalších dobrých informácií, či väčšiu inšpiráciu..Želám krásne spoločné chvíle v náručí s našimi najdrahšími..

 

 

 

 

 

 

TOPlist