dojčenie & sladké materské mliečko

Mojím úprimným prianím je, aby táto časť bola inšpiráciou a povzbudením pre budúce mamičky, aby boli odhodlané dojčiť, a aby dojčenie bolo pre ne radosťou, ale tiež výzvou a prosbou pre už dojčiace mamičky, aby dojčili, čo najdlhšie podľa svojich možností..

Dojčenie- základ zdravia na celý život. Takto znie aj názov nádhernej a poučnej knižky Ingrid Domenovej z roku 1995, s týmto názorom sa plne stotožňujem. Mojím cieľom nie je túto tému plne obsiahnúť, kedže sú o nej mnohé krásne stránky. Ale musím z hlbokého vnútorného tlaku opäť zdôrazniť jeho dôležitosť, kedže aj vo svojom okolí sa stretávam, nazvem to, s neinformovanosťou mamičiek. Lobing a marketing spoločností s detskou umelou výživou je tak silný a vtieravý, že často dokáže presvedčiť mamičky, že umelé mlieko je "skoro" také dobré ako materské....Celé moje vnútro, ale kričí "Náhrada materského mlieko neexistuje! "Dokonca sa ma raz môj otec spýtal : "Kedy už Julianka bude piť mliečko (mysliac umelé)? " A ja, že:" NIKDY !!!" šokovane, nahnevane a smutne som si uvedomila, čo dokážu milionkrát opakované reklamy v televízii. Opakovaná lož sa stáva pravdou..Naštastie nie pre uvedomelých.

Najmä pre budúce mamičky, aj tie vo fázi plánovania materstva a všetky dojčiace mamičky:

"Pre úspešné dojčenie je veľmi dôležité, aby budúca mamička ešte pred tehotenstvom získala, čo najviac informácií o jeho nesmiernom význame, aby už pred pôrodom mala vyjasnené svoje pocity a postoje." Ingrid Domenová 

Priatelia dojčenia- čo je dôležité:

1. Hlboké presvedčenie, objektívna informovanosť a pozitívne nastavenie

Ešte počas tehotenstva som si vytvorila afirmáciu: " Dojčenie je príjemným zážitkom pre mňa aj dieťaťko." a tiež: " Mám dostatok mliečka a dcérku hladko dojčím". Verím, že aj vďaka svojej vizuálizácii sa nám dojčenie rozbehlo naozaj ukážkovo a bezproblémovo. Dcérka sa síce zo začiatku chcela takmer stále dojčiť, načo som nebola úplne pripravená, ale laktačná poradkyňa mi vysvetlila, že je to úplne normálne a že mám ďalej dojčiť na požiadanie, pretože dieťatko si nenaplňa len potrebu hladu, ale aj smädu, bezpečia, lásky...až neskôr som vnútorne pochopila, že to mohlo súvisieť aj s našim medicínsky vedeným pôrodom, ktorý aj ja doteraz spracuvávam.. a čo také malé dieťa

2. Prirodzený pôrod

Čím menej zásahov do prirodzeného procesu pôrodu a čím väčšia podpora bondingu( väzba dieťatka a matky) po narodení dieťaťka, tým hladší priebeh nástupu laktácie.  

3.Podpora blízkého i ďalekého okolia

Je dôležité, aby vás aj vaši najbližší podporovali v dojčení a to aj tým, že na seba prevezmú časť domácich prác, doprajú vám kvalitnú stravu a dostatok odpočinku. Ak by ste aj nenašli podporu, tak pri akejkoľvek pochybnosti, či už probléme s dojčením odporúčam kontaktovať laktačnú poradkyňu. Sú to maminy, ktoré majú bohaté vlastné skúsenosti a určite vám poradia aj povzbudia vás.

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/  ak žiadnu nepoznáte, tu je ich zoznam. Ja osobne môžete odporúčiť Veroniku Mihálsku a Eleonóru Kanášovú.

Nepriatelia dojčenie- načo si dať pozor:

1.Rutinná separácia matky a dieťaťa v nemocnici hneď po pôrode.

Prvé hodiny s dieťatkom sú tie najcitlivejšie, najintímnejšie, najdôležitejšie, najvzácnejšie, najkrajšie.....Sú rovnako dôležité pre matku aj dieťa, pre ich fyzické a psychické zdravie a pohodu, pre rozvoj ich vzájomnej väzby, ale aj pre rozbeh úspešnej laktácie. Prosím trvajte na tom, že dieťa má byť ošetrené na vašom brušku a nie na stole, kde ho ani nevidíte a zohrievané má byť vašim telom a nie inkubátorom. Buďte, ale pripravené, že sa môžete (ale nemusíte! verím v silu vizualizácie) stretnúť s neochotou meniť staré zabehané zvyky zdravotného personálu. Odporúčam vám preto zostaviť si vopred dobre zvážené a premyslené pôrodné želanie podľa vašich predstáv. Zároveň buďte pripravená prijať pomoc v prípade potreby. Buďte režisérkou aj hlavnou aktérkou svojho pôrodu.

2. Staré nezmyselné mýty

mám zlé, nervózne, nekvalitné mlieko..... absolútna blbosť!!! Máte to najlepšie, najvýživnejšie, najvhodnejšie mlieko pre vaše dieťa

mám málo mlieka.... je mnoho spôsobov ako zvýšiť tvorbu mlieka, ak to chcete. Je úplne prirodzené, že sú obdobia s menšou produkciou mlieka, respektíve s vyššou požiadavkou dieťatka. Telo má, ale dokonalý systém a tvorba mlieka sa prispôsobí dopytu. Dokonca aj keď sa zastaví tvorba mlieka dojčenie sa môže obnoviť.

6 mesiacov stačí- asi najčastejšie nepravdivé a nepodložené tvrdenie !!! pochádzajúce z generácie našich mám, ktoré presvedčili, že umelé mlieko je lepšie ako to ich a komunistický systém ich nútil dať malé niekoľko mesačné detičky do jaslí..Minulosť nezmeníme, ale prítomnosť áno..

https://dojcenie.wordpress.com/2011/07/01/dokedy-odporuca-dojcit-svetova-zdravotnicka-organizacia/#more-2300 skvelý článok na túto tému. Odporúčanie svetovej zdravotníckej organizácie znie :Odporúčame výlučné dojčenie do 6. mesiacov a potom s postupným zavádzaním príkrmov do 2. rokov a potom ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.“  Laktácia by mala trvať približne 3 roky, ( respektíve do jeho prirodzeného odznenia) pretože do tohto obdobia je dieťa v dojčeneckom veku a materské mlieko potrebuje.

3. Umelé náhrady bradavky

Dojčené dieťa by prakticky nemalo poznať žiaden cumlík, fľašku, či klobúčiky. Materské  mliečko obsahuje 87% vody. Bábätko plne dojčené na požiadanie iné tekutiny nepotrebuje. Nepotrebuje teda piť ani čajík, ani prevarenú vodu."Čím častejšie dojčíte a čím viac mlieka dieťa vypije, tým viac sa ho tvorí. Prikrmovanie fľašou túto zákonitosť oslabuje a vedie k predčasnému ukončeniu laktácie. " Ingrid Domenová

Už spomínané krásne stránky na podporu dojčenia:

https://dojcenie.wordpress.com/ moja najobľúbenejšia, tu som našla všetko o dojčení..

https://www.mamila.sk/

moje tipy na úspešné dojčenie- bezbolestné a príjemné

bezbolestné:

Správne prisatie. Samozrejme je veľmi dôležité, aby bolo dieťatko správne prisaté, teda aby držalo aj dvorec bradavky, nielen bradavku samotnú. Presný popis nájdete na vyššie uvedených stránkach. To moja dcérka zvláda na jedničku.

Mliečka priveľa či primálo. Pri nalievaní prsníkov- prikladať, prikladať, prikladať.. a dieťatko uvoľní mliečko, aby prsia neboleli. Vyhnite sa odsávačkám- (mali ich naše mamy?), väčšinou spôsobia len nadmernú produkciu mliečka. Telo sa vie dopytu dieťatka dokonale prispôsobiť. 

Opäť ak sa vám zdá, že máte málo mliečka- rovnaká odpoveď: prikladajte, prikladajte, prikladajte a telo zvýši tvorbu. Môžete piť aj čajík: vňať benedikta, ale pozor, ak sa vám nedostatok mliečka iba zdá, tak si naopak spôsobite nadprodukciu..

príjemné:

Zabudnite na akékoľvek časovanie. Počúvajte svoju intuíciu a svoje dieťatko. Ak chce papať po polhodine je to v poriadku, ak po piatich (napr. lebo spinká) tiež je to v poriadku (ak správne priberá).  Intervaly sa aj tak časom menia a zodpovedajú individuálnym a momentálnym potrebám dieťatka.

Pri akýchkoľvek pochybnostiach využite radu laktačnej poradkyne.  Osobné, príjemné a efektívne stretnutie, vrelo odporúčam.

Malé vizualizačné cvičenie. Pri dojčení si môžete predstaviť, že s mliečkom prúdi do vášho dieťatka aj láska, zdravie, pokoj....

záver

Detičkám veľa sladkého mliečka a mamičkám len príjemné pocity.

Tipy a rady ďalších mamičiek

Prosím ak máte nejaké zaujímavé rady pre ostatné dojčiace maminky budem rada ak napíšete príspevok

Tipy na úspešné dojčenie

Titulok: dojcenie Vložil: Mirka Dátum: 26.03.2015

veľmi dobrý článok https://akoapreco.com/ako-sa-stravovat-pri-dojceni/

Titulok: dlhodobe dojcenie Vložil: Ivana, www.zenskaspiritualita.sk Dátum: 21.06.2013

Ahojte, chcem vsetky mamicky podporit v dlhodobom dojceni... Dojcim svojho syna uz 3 roky a 2 mesiace a vobec mi to nevadi... Vidim na nom ako postupne prechadza od velkej potreby krmenia k mensej a cucka si, ked mu je zle, ked sa chce pomojkať, ked zaspáva... Ale uz ani tam to nie je ako kedysi, ze zaspal na prsniku, uz si iba trochu pocucka a otoci sa a spi. Spi celu noc, prislo to postupne okolo dvoch rokov a nevyzaduje kojenie, iba ked sa zlakne zleho sna, tak sa na chvilu uisti, ze som tam tym, ze sa prisaje a potom sa pusti a spi dalej... myslim si, ze dieta cim je vacsie, tym lepsie chape limity dojcenia... Napriklad vonku sa uz nedojcime, iba doma. Alebo vie, ze ked odidem na cely den, tak sa nedojci a nevadi mu to. Preto nevidim problem ani ked nastupi do skolky... Mozem ho dojcit stale... Akurat so zaspavanim v skolke bude asi bojovat, ale este ani nie som si ista, ci ho na poobedia budem nechavat v skolke. Nepovazujem to za dolezite. A este chcem povzbudit mamicky, ktore rodili cisarskym. Aj ja som rodila cisarskym a moj maly bol klasicky oddeleny odo mna celych 24 hodin a na prve prisatie mi ho doniesli poriadne neskoro, ale aj tak sme to zvladli - takmer bez problemov. Trosku schudol, kym mi nabehlo mlieko, co znamenalo pre doktorov, ze musim zostat dlhsie v nemocnici a to som velmi zle znasala - vazenie ma stresovalo - nabuduce sa tomuto musim urcite vyhnut ale inak sme to zvladli. Bola som nastavena, ze dojcim a nemala som negativne myslienky ani strach, zeby to nevyslo, takze to muselo vyjst :-)))

Titulok: Re:dlhodobe dojcenie Vložil: Táňa Dátum: 23.07.2013

Ivanka, ďakujem za tento článok, je mi osobne inšpiráciou.. Ja dojčím dcérku 2,5roka, ale mám pocit, že je preňu mliečko absolutne dôležité fyzicky ale najmä psychicky. Dojčíme sa pomerne často, ale verím, že to prirodzené odstavovanie príde postupne... tak tomu nechávam čas..Je mi inšpiráciou počuť, že je nás viac takých...

Ešte raz ďakujem

Táňa

Titulok: dojcenie Vložil: Jarmila Dátum: 24.11.2012

Ahojte,
ja som dojcila malu dva roky potom sa sama odstavila. Mlieko kravske ani ine nepijeme vobec a ani sme nepili. Na podporu mliecka v dojceni je vyborny cajik v kombinacii rasca fenikel aniz, rascova polievocka s vajickom, alebo homeopatika. Hned po porode mi malu prilozili na brusko a po dotepani moj manzel prestrihol pupocnikovu snuru. V tom momente mi dietatko prilozili na prsnik a spustilo sa mliecko. Myslim, ze to je dost dolezite, aby sa dietatko co najskor prisalo po porode a citilo maminku a ocinka spolu. Tak sa vytvara krasny trojuholnik a bezpecie na ake bolo babatenko zvyknute v brusku.

Drzim palce vsetkym maminkam a tiez podporujem co najdlhsie dojcenie.

Titulok: Re:dojcenie Vložil: Táňa Dátum: 23.01.2013

Ďakujem za krásne zdieľanie vášho príbehu :)

Pridať nový príspevok

TOPlist