bezplienková komunikačná metóda

naše začiatky

Keď som prvýkrát počula o bezplienkovej komunikačnej metóde neverila som tomu. Hovorila som si, že kakanie sa dá rozpoznať, ale cikanie, to je nemožné. V tom čase mala Julianka asi 2 mesiace. Už pred pôrodom som rozmýšľala nad látkovými plienkami, ale povedala som si, že začnem s jednorázovými kým sa spolu trochu zabehneme, "látkovanie" sa mi zdalo náročnejšie a pracnejšie. Opať som túto tému vytiahla až keď mala dcérka 4mesiace, lenže pri hľadaní vhodných látkových plienok som naďabila na info o bezplienkovaní a začali sme...

zdroje inšpirácie

Bibliou bezplienkovania sa pre mňa stala kniha Bez plenky od Ingrid Bauerovej - krásne a citlivo popisuje celú tématiku, ale aj vnímavé rodičovstvo. Spravím krátky sumár a pripojím praktické rady, pre všetky "odvážné" a vnímavé maminky (ale aj tatinkov, dedkov a babky,ako je to u nás), ktoré sa do toho chcú pustiť. Veľmi vám môže pomôcť osobný kontakt s bezplienkárkou, kde si môžete vymeniť svoje skúsenosti. Ak žiadnu vo svojom okolí nepoznáte, skúste cez net, či telefón. Ja som v období krízy zavolala laktačnej poradkyni a mamine bezplienkárke Veronike Mihálskej a bol to veľmi poučný a príjemný rozhovor.

čo je bezplienková komunikačná metóda

BKM znamená, že rodičia a dieťatko sú schopní spolu komunikovať o vylučovacích potrebách svojho dieťatka. Dieťatko pomocou reči svojho telíčka a dospelí pomocou intuície, srdca a logiky. Týmto spôsobom uspokojujú rodičia dieťatku potrebu tepla, sucha, pohodlia, zdravej pokožky, vedomia tela a čistoty.

V podstate tak bežne funguje veľká časť sveta. V Indii, Bali, Číne, Aljaška, Japonsko....takže nič nové pod slnkom. Rodičia tak ako napĺňajú ostatné potreby, venujú pozornosť aj tejto základnej potrebe dieťatka. V našej krajine to, ale nie je tradícia, takže sa môžete stretnúť s rôznymi názormi. Ja osobne som mala len samé nadšené reakcie od rodiny aj priateľov, každý obdivoval, že je to možné a šíril túto myšlienku ďalej. Častý argument je, že dieťatko ešte nedokáže ovládať zvierače, ak by to ale nevedelo, tak by moč pomaličky vytekal stále, a dieťatko ho naopak v jednej chvíli vypustí vo väčšom množstve. BKM nie je drezúra, ani disciplína. Táto komunikácia je len láskavá pomoc a poskytnutie možnosti dieťatku vylučovať mimo plienku, ako je to potom po celý zbytok života. Tradičný spôsob znamená, že dieťatko najprv naučíme cikať, kakať do plienky a potom ho to odúčame. Dieťatko teda trávi kratší, či dlhší čas vo vlastných výkaloch, nad fyzickými nevýhodami, či mierou rešpektu k dieťatku sa môže každý zamyslieť sám.

výhody BKM

Je prirodzená aj keď u nás nie bežná. Okamžite uspokojíte potreby svojho dieťatka. Zdokonaľujete komunikáciu a posilujete vzájomné puto. Telesné pohodlie dieťatka je maximálne, je stále v suchu a teple. Detičky dostávajú viac telesného kontaktu a majú zdravšiu kožu. Bezplienková komunikačná metóda ďalej podporuje pravidelné trávenie bez komplikácií a dopomáha dieťatku v pozitívnom vnímaní vlastného tela. Hygiena a čistota sú na vysokej úrovni. Rodičia ušetria kopec peňazí, je to to najlepšie riešenie pre životné prostredie. A samozrejme prináša potešenie a radosť. Veď skúste sami. 

mať či nemať plienku

Dieťatko môže byť buď úplne bez plienky, alebo nosí plienku ( väčšinou látkovú) ako poistku. Rozhodnutie je na vás, zavísi aj od ročného obdobia a vašej odhodlanosti. My sme to striedali v rôznych obdobiach, v lete bola úplne bez, v zime som začala opäť dávať až do obdobia kým nezačalo byť ťažké udržať dcérku v kľude, lebo musela spoznávať svet po štvornožky. Tak teraz plienku nenosíme vôbec a v prípade "nehody" vymeníme pančušky a tepláčky. Mám to jedno, čo vyperiem. Látkovú plienku jej dávam na denné spánky, občas sa mi stalo, že kým som k nej po zobudení prišla bola už pocikaná. Väčšinou, ale suchú plienočku zase odložím. Musím sa ale priznať, že my v noci bezplienkovanie neriešime. Julianka sa často úplne prebrala, alebo začala plakať a maminka sa chce vyspať. V lete som v noci používala látkovky, ktoré som jej po dojčení rýchlo vymenila, a teraz v zime, kedže ju nechcem rozbaľovať používame ekologickú jednorázovú plienku z DM- Alana, alebo Babylove. Mnohým, ale bezplienkovanie v noci funguje perfektne, takže sa určite nedajte odradiť !!! Ja to tiež znovu skúsim.

ako je to možné

4 základné kamene bezplienkovania:

signály dieťatka

Čím skôr začnete tým viac signálov vám bude dieťatko dávať. Dieťatko nám povie, že "musí", nie slovami, ale rečou svojho tela. Toto môže byť veľmi individuálne, a môže trvať niekoľko dní, či týždňov, kým sa naučíte čítať v jeho reči. Bežné signály: krúti sa, je nepokojné, mračí sa, stíši sa a preruší aktivitu, sústredene sa pozerá, vydáva určité zvuky, pohne sa, alebo sa zobudí zo spánku. Pri kakaní sú signály ešte výraznejšie vetry, tlačenie... Ako dieťa rastie môžu sa signály meniť. 

časovanie

Pozorovaním sa nastavíte na biorytmy vášho dieťatka. Súvisia so spánkom, dojčením dieťatka ale aj jeho aktivitou a tiež s časťou dňa. Bábätko takmer vždy vylučuje pred, počas alebo krátko po krmení. U nás to bolo zo začiatku najmä počas. Takže pri dojčení som pod dcérku položila misku a zachytila " nádielku". Horšie to bolo pri dojčení v leže..(viac toto vytieklo ako som zachytila..) Neskôr sme sa, ale nastavili, že cikáme pred dojčením a potom ešte aj krátko po napapaní. V hlbokom spánku bábätká necikajú, vycikajú sa, až keď sa začnú v noci prehadzovať. Doobeda cikajú oveľa častejšie ako poobede. Bábätka denne cikajú aj 20krát, s vekom sa počet znižuje. To mnoho mamičiek, ktoré používajú jednorázové plienky nevie, denne spotrebujú napríklad priemerne 7 plienok. Mne sa dlhé obdobie pocikala tak 5-7x, ale dalších 13-15x som zachytila. Kedže som to na dcérke takmer vždy videla, že ciká, len som to nestihla, plienku som jej hneď vymenila. Od 10. mesiaca sme bez plienky a "potopa" sa stane 0 až 3 krát denne. To je pohoda!!! Aj s kakaním majú detičky často svoj rituál, u nás je to väčšinou raz denne, často ráno po zobudení.

pomocné slovíčka

U nás je to "kaká" a "pipí" ,ale môžete si vybrať ľubovoľné, alebo len samotný zvuk tlačenia, či sykavú hlásku. Vždy keď dieťatko dávate vykonať potrebu môžete ho naviesť pomocným slovíčkom, alebo ho opakovať pri vykonávaní potreby. Kaká nám stále ostalo, ale často keď ciká, sa len stíšim a uvoľním a spravím zvuk uvoľnenia- funguje nám to.

intuícia

Táto časť je krásna, keď sa naozaj naladíte a len proste "viete", že potrebuje. Vlastne keď to intuitívne cítim, tak nadtým ani nerozmýšľam, len to urobím. Ako náhle zapojím myseľ tak to buď premeškám, ale jej netreba. Dieťatko na vás nebude dlho čakať, keď musí tak musí. A zase naopak keď sa mu nechce tak ho "neprinútite" ( niežeby sme sa o to mali snažiť). Samozrejme sú lepšie a horšie dni a chvíle. V hlave máme často kopec iných vecí, radostí, či starostí a niekedy prepočujeme vlastný vnútorný hlas. A ešte dodám, že nemám žiadne okultné schopnosti :), tým chcem povedať, že každá mamina to dodáže...

Často je bezplienkovanie kombináciou všetkých štyroch znakov, aj keď niektorý môže byť silnejší v danom období.

ako na to

kedy začať

Verím, že začať sa dá kedykoľvek, aj keď čím skôr tým lepšie. Väčšie dieťa už nemusí ukazovať signály, môže odmietať nočník a pod. Ak máte možnosť začať od narodenia, tak pozorujte biorytmy dieťatka a skúšajte sa pomaly zladiť. Neočakávajte zázraky cez noc, môže to trvať niekoľko týždňov, či mesiacov, kým sa bezplienkovanie stane úplnou samozrejmosťou, ale určite sa stane. Prvé úspechy vás motivujú a sú také nákazlivé, že sa už nedá prestať, hlavne keď to už na svojom dieťatku "vidíte".

polohy

Maličké dieťatko pri potrebe podržíte nad umývadlom, miskou, nočníkom( môže byť čínsky), keď je trochu väčšie tak môže sedieť na vás (opiera sa chrbátikom o váš hrudník a držíte ho za stehienka), vy sa posadíte čo najďalej na záchodovú misu a necháte sa dieťatko vycikať. Keď je dieťatko schopné sedieť môžete začať používať nočník ( u nás od 6. mesiaca) a neskôr záchod s detskou misou.

ako reagovať

Verím, že ani prilíšná (až žiadna) chvála a žiadne karhanie( nedajbože tresty) nie sú správne, nehovoriac len o bezplienkovaní. Čo robím ja je, že dcérke popíšem, čo sa deje. Napr. idem ťa dať na nočník, aby si sa mohla vypiškať, Julianka sa vycikala, Správne, cikáme do nočníka, Julianka sa pocikala do nočníčka, alebo naopak máme mokrú plienočku (pančušky) musíme ju vymeniť, Pozri mokrá plienočka, my chceme suchú... Myslím si, že detičky chápu viac než si myslíme, ak im podáme správne a primerané informácie. 

pomocníci bezplienkovania

nosenie dieťatka

Keď máte dieťatko na tele tak sa lepšie naladíte, ste vnímavejšia, dieťatko má veľa podnetov ( pozoruje, čo robíte) takže intervaly vykonávania potreby sú dlhšie a zároveň vás dieťatko nechce pocikať ( aj keď sa to môže stať). Julianka už začala byť nepokojná v Manduce a tak som vedela, že je čas.

stála prítomnosť 

Znamená to, že v čase keď nemáte dieťatko v náručí, tak ho máte aspoň na dohľad, stále ho vnímate vnútorne aj navonok. Že ste vedomá a prítomná v danej chvíli, to je veľké umenie. Snažím sa to každým dňom naučiť a mám radosť z každého pokroku.

uvoľnený rodič

Bezplienkovanie nie je súťaž. Rovnováha je vždy potrebná. Nie je dobré, ani zdravé sa sústrediť len na to, či dieťatko nechce cikať, či kakať. Práve naopak, keď som sa uvoľnila, tak som bola aj naladenejšia. Keď som príliš "chcela", tak sa nehody hromaždili. A keď máte dosť, tak dajte plienočku a oddýchnite si, alebo vás môže niekto vystriedať. Aj ockovia vedia správne vycítiť potrebu dieťatka. 

keď sa nedarí

Myslím, že naskôr je dobré sa zamyslieť ako sa cítime my samé. Sme v pohode? Riešime nejaké problémy? Trápi nás niečo? Sme unavené? A keď je checklist ok, tak možno pomôže trpezlivosť a povzbudenie. Oceňte samu seba, za všetko čo robíte pre svoje dieťatko, za všetku energiu a lásku, ktorú mu dávate. 

náš ďalší postup

Začali sme teda, keď mala Julianka 4,5 mesiaca. Kakanie som do týždňa zachýtavala veľmi ľahko všetko. Cikanie: postupne som sa naučila rozoznať signály, takmer vždy som videla, že ciká..( stuhla, zadržala dych, pustila..), ale zachytávať sa mi to darilo priemerne tak na 60%-50%..(niektorý deň takmer 100% a iný 10% podľa mojej naladenosti, únavy, psychiky, vyťaženosti..) až do 10.mesiaca, keď ma prestalo baviť Julianku nahánať, aby som jej mohla dať plienku, tak som ich úplne prestala dávať a kupodivu nám to začalo fungovať omnoho lepšie !!! Zrazu som "musela" byť vnímavejšia, pozornejšia a posadiť Julianku na nočník bolo rýchlejšie a jednoduchšie. Nie, ešte nám to vždy nefunguje na 100%, a ani mi na tom nezáleží. Každá suchá plienočka, či pančušky ma, ale veľmi potešia. Je to pre mňa stále neuveriteľné, že také malé dieťatko to v pohode zvláda. A tiež som hrdá na seba, že som dosť vnímavá. Radosť má celá naša rodinka.

moje praktické tipy na úspešné bezplienkovanie

Popíšem, čo funguje nám, môže to byť pre vás inšpiráciou.

Ráno a doobeda: Cikáme veľmi často. Hneď po zobudení ( spíme spolu a budíme sa tiež často spolu) a po prvom objatí posadím Julianku na nočník vyciká sa a často aj vykaká. Druhýkrát asi o 5 minút a potom ešte 2x o 10-15min neskôr. Takže medzi zobudením a prvým denným spánkom ciká asi 4-5x ( spinká po 2-3hodinách) Myslím, že sa postupne vyprázdňuje po celej noci.

Obed: Vždy cikáme hneď po zobudení a potom ešte o chvíľu, tak o 10-15minút. Okolo obeda ma cikanie už dlhšie intervaly 20-40min (odhadom- nikdy som to nemerala), ale riešim to spontánne a intuitívne.

Poobede: Znova ihneď po poobednajšom spánku a potom ešte o chvíľu, tak o 10-15minút. Tu sa už intervaly poriadne predlžujú aj na hodinu, dve...

Dojčenie: Často aj pred a potom asi 5-10minút po. Ak necikala pred papaním, tak hneď po a potom ešte o chvíľu 10-15 minút.

Spánok: Počas denného spánku neciká. Hneď po zobudení a ešte o chvíľu 10-15 minút.

Kakanie: Keď sa dcérka postaví, z nočníčka posadím ju ešte raz, buď ešte dokaká, alebo sa vyciká. Keď sa nevyciká hneď tak o 5minút, ale vždy po kakaní aj ciká.. 

Útek z nočníka: od kedy sme začali loziť, je bežné, že chce Julka z nočníka újsť. Rozlišujem v útekoch rôzne intenzity: 1. stupeň: nechce sa mi tu byť, svet je taký zaujímavý- vtedy ju na nočníček vrátim a dám jej niečo do ruky, niekedy aj 2-3x a potom sa naozaj vyciká 2.stupeň: vravím ti, že tu nechcem byť- tento útek je o dosť vehementnejší- vtedy dcérku oblečiem a skúsim o neskôr.

Nosenie: v akúkoľvek časť dňa dlžuje intervaly cikania

Istota: Stáva sa, že keď som si niečim príliš istá, tak to prestane fungovať. Samozrejme, ale zdravá istota je super, keď sa vnútorne nastavím, že nám to funguje, tak to naozaj platí.. len treba zlatú strednú mieru ako vo všetkom

Aktivita dieťatka: Ak je v novom, zaujímavom prostredí, ale ak je u nás návšteva Julianka úplne zabúda na cikanie. U nás to súvisí aj stým, že Julianka zabúda aj na papanie. 

Časy, ktoré uvádzam sú len približné a samozrejme nefungujú vždy, veď nie sme stroje, ale často je to u nás približne takto.

Čo som sa naučila z vlastných chýb:

Keď som našla pocikanú plienku, myslela som si, že už jej netreba, ale často treba. Takže aj keď je plienočka mokrá posaďte dieťatko na nočník.

Ak vám napadne, že dieťatku treba cikať, tak mu pomôžte hneď a nie "až keď toto dokončím".

Doneste dieťa k nočníku a nie naopak, už to nemusíte stihnúť.

Keď máte dieťatko bez plienky ste naladenejšia a viac si veríte. S plienkou máte stále poistku a tým pádom aj výhovorku pre myseľ.

 

zdieľanie a viac info

fóra:

  www.modrykonik.sk/fotoblog/labutka/clanok/bezplienkova-komunikacna-metoda-v-praxi/ 

www.modrykonik.sk/forum/tema/bezplenkova-komunikacni-metoda-ii/?page=241&post=last

www.slepicarna.cz/?cat=forum&fsection=1

kniha: Bez plenky- Ingrid Bauerová

stránky:

www.mokosha.info/content/blogsection/0/68/

stránky v angličtine: 

www.diaperfreebaby.com/

www.tribalbaby.org/

bornpottytrained.com/

záver

Verím, že bezplienkovať sa dá aj čiastočne, preto je vhodné pre každú ochotnú maminku a každé zdravé dieťatko. Môžete vyskúšať aspoň niekoľko tipov a možno vás to chytí, alebo sa do toho pustiť naplno. V každom prípade je najdôležitejšia radosť zo vzájomnej komunikácie a väzby, ktorá sa ďalej upevňuje. Prajem veľa radosti a málo mláčok :)

Tipy ďalších bezplienkárok

Budem veľmi vďačná ak využijete tento priestor a podelíte sa o vaše rady, pre všetkých, čo sa do bezplienkovanie chcú pustiť.

Ďalšie tipy na bezplienkovanie

Titulok: urcite sa oplati skusit Vložil: Katka Dátum: 18.04.2017

Ahojte,
Tani na zaciatok ta velmi chvalim za tvoju webovu stranku. Urcite mnohym maminkam doda odvahu a inspiraciu a prinasa pre slovenske zeny urcite aj nove informacie.
Ja som rodila svoju prvu dcerku v Anglicku, uplne prirodzene za pomoci mojho manzela, ktory bol uzasny,bez liekov, bez stresu, bez "tlacenia", za pritomnosti porodnej baby, ktora nijako nezasahovala do porodu. Nasa Eliska od narodenia vobec nenosi plienky, lezkavala na savych podlozkach ( change mats), pocas kojenia som mala takuto podlozku polozenu aj na vankusiku na kojenie, takze sme doma nemali vsetko ocikanie a okakane. Nenosi ani nohavice, cely cas je od pasa nadol naha, samozrejme iba ked ideme von, dam jej teplaciky. Bolo pre nas preto jednoduche zachytit, kedy vykonavala potrebu a pritom sme jej robili zvuk "ccccc". V satke ju nosim od 5 dna, nikdy ma neocikala, aj ked sme od zaciatku chodili aj na 2h von. Hned ako sa prebudi, dam ju nad drez a urobim zvuk, vzapati sa vycika. Je to uzasny pocit. S kakanim je to tazsie, pretoze kaka vylucne pocas kojenia, presne viem, ze to nastane, zatlaci, zahladi sa na mna, prestane papat, ostane kludna, este zacujem bublonkovanie v brusku a potom to pride. Problem je iba v tom, ze keby som ju zobrala od prsa, kakat prestane, pozastavi to a nevykaka sa, kym sa znovu neprisaje :))) Viem, ze sa da ju kojit a mat pod nou misku, ale nam je obom najpohodlnejsie poleziacky, tak to momentalne nie je mozne :) Predsa je to este len prcek, dnes ma presne 9 tyzdnov.

Titulok: ide to!!! Vložil: Veronika Dátum: 08.06.2016

Podla mna je tato metoda uplne prirodzena, tak ako nosenie a spanie babatka ked nie v jednej posteli, tak aspon v tej istej izbe s mamou. Pravdu povediac, ja som tieto veci vobec neriesila pocas tehotenstva, aj ked som o vsetkom tak povrchne vedela, ale neriesila a nehladala viac informacii. vsetko prislo tak prirodzene. Kratko po prichode z porodnice som uz vedela sem-tam rozpoznat, kedy drobcek kaka (staci mat dietatko pri sebe, tulit sa a pozerat sa nanho, co som robila aj ja, pretoze som sa nevedela vynadivat :-)). Ale nic som s tym nerobila, len som sa snazila drobca prebalit stale, ked sa pokakal a kedze kakal velakrat za den, spotreba plienok bola obrovska... bolo mi to velmi luto, ze kaka "na seba" a este k tomu v tom musi byt, dokym ho neprebalim,ak som nepocula, ze kaka. Asi pred tyzdnom (ma 8 tyzdnov), ked som videla, ze sa puci, som ho chytila a dala nad nocnik, trosku povzbudila a drobcek sa hned vykakal, co ma velmi povzbudilo a uz teraz po par dnoch mozem povedat, ze to stoji za to a ze drobcek si rychlo zvyka, vie co ma robit a kedy tlacit. Velmi pomaha, ked aj vy zatnete brusne svaly ako pri potrebe a dietatko oprete o vas to citi tak zatlaci tiez (tuto info som si nasla a funguje super - ja zatlacim, drobec zatlaci:-)) len teraz si postupne hladam informacie, ze ako sa zlepsit v tejto metode a "naladit" sa aj na cikanie, co je uz iny level, aj ked sa nam to uz obcas podarilo.
Mozno som zatial vela plienok neusetrila, ale som stastna, ze sa nam zacina darit, ze drobec sa naozaj uci rychlo, pretoze ani on nechce byt v kakach.
Este by som chcela dodat, ze aj ked si to mnoho ludi neuvedomuje, tak to je uplne prirodzene, ani ostatne zvierata (cicavce) nekakaju na seba a po narodeni su stale, cez den aj v noci, s matkou. To len na margo toho, ze plienky, kociare a vlastne izbicky od narodenia su len nedavnym vymyslom ludi, ktory obera dieta o tak dolezity kontakt s matkou...

Titulok: Nase skusenosti Vložil: Zuzana Dátum: 15.03.2016

Ahoj,
Pekny clanok. Ja som o bezplienkovej metode pocula od kamosky. Myslela som si, ze to musi byt velmi narocne na cas. Bola som si ista, ze budeme mat max.latkovky.
Nahodou sa nasa mala vykakala pri umyvani. Dala som ju do "klbka". Vyzerala spokojne. Tak som pri kazdom prebaleni skusila tuto polohu. Julinka od 7 tyzdna kaka iba takto. Mozem povedat, ze ju uz neboli ani brusko a vzdy sa aj krasne vyprdi

Titulok: fuu... Vložil: Maja Dátum: 09.11.2015

Pekna predstava, ale ja by som na to nemala nervy

Titulok: Inspirativny clanok Vložil: Dee Dátum: 09.04.2014

Aj ja som zatial vo faze zbierania informacii a tvoj clanok mi velmi pomohol, je velmi informativny a aj inspirativny :-) Vdaka. Urcite chcem tuto metodu vyskusat, hlavne kvoli tomu, aby bolo babatko co najviac v suchu. Som zvedava ako sa nam bude darit :-)

Titulok: Super :-) Vložil: Alexandra Dátum: 14.02.2014

Radosť čítať ... :-) Ďakujem za prehľadné info.
My sme ešte v brušku a nasavame infosky - tvoja stranka je odo dnes moja "biblia".
Ďakujem a prajem všetko dobre :-)

Titulok: Re:Super :-) Vložil: maria Dátum: 22.01.2017

ahojte,mam tri deti a s každým som skušala tuto metodu,bolo to super že sme si medzi sebou vytvorili take puto deti mi nevedia co je plac s bolesti bruska boli stastne a ja tiež ked som cakala tretie tak som sa obavala ako to bude ale skusila som hned uz v porodnici do umyvadielka.mam dvoch chlapcov peť mesacne dievčatko a funguje to užasne hlavne ked som ja v pohode a malinku mam na sebe alebo pri sebe ze ju vydim alebo počujem.v noci raz kaka popri cikaní.sama zacne vydavať zvuk-pffff a kakame je to premna smiešny budík niekedy nevladzem no vdaka tomu naozaj nepoznam plač našich detičiek ani cez den ani v noci. všetkym mamičkam prajem štastne a radostne materstvo a štastne detičky nech sa darí ahojte struna1000

Titulok: Dakujem Vložil: zuzulina Dátum: 28.09.2013

Dakujem za jednoduche a prehladne info, hned ako sa babo zobudi skusim to:-).

Pridať nový príspevok

TOPlist