prirodzený pôrod

Prirodzený pôrod, čo to vlastne znamená? Čo je pre vás prirodzený pôrod? Čo je pre vás prirodzené? Ja si pod týmto pojmom predstavujem, že žena rodí podľa seba, podľa svojich potrieb, je nerušená ale naopak podporovaná podľa svojich potrieb.

Vaginálny pôrod sa často nerovná prirodzenému pôrodu. Často je aj vaginálny pôrod vedený medikamentózne, teda za pomoci syntetických hormónov a analgetických látok. Každý vonkajších zásah, či už chirurgický alebo medikamentózny má svoje nežiaduce účinky. A kumulácia týchto zákrokov a zásahov má ešte nepreskúmané dlhodobé dôsledky. Každý z týchto moderných výdobytkov medicíny má svoje opodstatnenie a môže zlepšiť stav matky a dieťatka. Ale používať by sa mali v prípade núdze a nie paušálne, ako sa to často deje.

Nie som odporcom modernej techniky a liekov, ale vždy chcem najprv vyskúšať vlastné zdroje, potom prírodné zdroje a až potom na poslednom mieste zdroje chemické. Použitie týchto vonkajších zdrojov, ak sú opodstatnené, nie je zlyhanie ženy .Nechcem v nikom vyvolať pocit viny. Skôr naopak rada by som, aby sme kvalitnou prípravou, dobrou informovanosťou a prevenciou podporili prirodzené procesy. Budeme mať čisté svedomie, že sme spravili všetko, čo bolo v našich silách a v prípade potreby pomoc prijmeme.

"Samotný pôrod nie je bolestný, čo ho robí bolestným sú naše očakávania a napätie. "

Dovoľte mi, ale zdôrazniť, že pôrod je normálny a prirodzený proces, a je potrebné sa naňho takto pozerať. Zbavme sa svojich hororových predstáv, zabudnite na strašné historky, neberme pôrod ako potenciálne nebezpečenstvo. Pôrod je práca maternice, sťahuje sa, aby vypudila dieťatko na svet. Na tento proces sa treba plne sústrediť a oddať sa mu. Samotný pôrod nie je bolestný, čo ho robí bolestným sú naše očakávania a napätie. Takže žena potrebuje spracovať svoje predstavy, veriť, že rodiť môže podľa svojich predstáv a uvoľniť sa.

Ak sa žena dokáže uvoľniť a je v prostredí, ktoré chráni pôrodný proces je veľmi veľká pravdepodobnosť, že zdravá žena porodí prirodzene. Zdravých tehotenstiev je vyše 90%. Teda väčšina žien môže rodiť prirodzene. Prečo je dobré, aby ženy rodili prirodzene? Lebo príroda či Boh vytvorili dokonalý proces. Hormonálna rovnováha, ktorá prebieha v tele rodiacej ženy je úžasná a obdivuhodná. Hormón oxytocín, ktorý sa vyplavuje vo všetkých našich intímnych oblastiach a pri pôrode je zodpovedný za sťahy maternice zároveň spúšťa tvorbu endorfínov, hormónov radosti, tie tlmia bolesť a uvoľňujú.

Umelý oxytocín toto nedokáže, nespúšťajú sa pri ňom žiadne endorfíny, ale naopak kontrakcie majú často väčšiu silu a prichádzajú častejšie. Ich náhla sila môže ženy ohromiť až tak, že bude potrebovať využiť lieky na tlmenie bolesti. Pri použití týchto prostriedkov je nutná častá kontrola stavu matky a dieťatka, pretože môžu spôsobiť tieseň plodu.  A tu sa už matka dostáva do roli pacientky a pôrod beží v réžii zdravotníkov. 

Prirodzený pôrod sa niekedy označuje za aktívny pôrod. Aktívna je rodiaca žena a pôrod je v jej réžii. Ona si vyberá polohu a dáva pokyny svojmu podpornému okoliu. Pri takomto pôrode má žena väčší pocit kontroly, po pôrode má väčší pocit sebavedomia a sebaistoty. To je dobrou prevenciou pôrodnej traumy, či popôrodnej depresie. Po takomto pôrode je nadväzovanie ranného kontaktu prirodzené, spontánne a radostné. Je dokonalým vstupom do života s dieťatkom a môže uľahčiť dojčenie, či vnímanie potrieb dieťatka.

Vám, ktoré ste ešte nerodili želám, aby pôrod prebehol podľa vašich najkrajších predstáv a bol zdrojom vašej životnej sily. Ak ste už rodili tak verím, že ste so svojím pôrodom spokojná, alebo ste ho pozitívne spracovali a načerpali z neho veľa skúsenosti, ktoré vás posunuli ďalej. Ženy majú nárok na spokojné pôrody a empatickú podporu okolia.

TOPlist