medicínsky pôrod

článok je nedokončený.. za trpezlivosť ďakujem

 

Moja skúsenosť

Asi je to na niečo dobré (aspoň sa o tom sama presviedčam), ale mám osobnú skúsenosť s mnohými lekárskymi zásahmi do pôrodu. Našťastie nie so všetkými. Som zdravá žena, ktorá mala zdravé tehotenstvo a mám zdravé dieťatko. Za to Bohu vďaka. Napriek tomu môj pôrod vyzeral ináč ako zdravý, prirodzený pôrod. Myslím, že hlavný dôvod bol môj súhlas s použitím epidurálnej analgézie. Nasledovala amniotomia(umelé pretrhnutie vaku blan), infúzie oxytocínu, glukózové infúzie, riadené tlačenie, tlak na fundus, nástrih, ďalšia dávka oxytocínu...všetko už bohužiaľ celkom bežné, ale naozaj potrebné a naozaj neškodné, či užitočné....??? To som sa po pôrode začala pýtať sama seba a nachádzam aj odpovede. V tejto časti spíšem niektoré základné informácie ku každému zásahu, ktoré by som rada vedela už pred pôrodom. Rozhodnutie bude na vás, pretože každý pôrod je špecifický a neexistuje jedna správna odpoveď. Ale čím sme informovanejšie, tým zodpovednejšie rozhodnutia robíme

Čo je dôležité?

Cieľom by malo byť rozvíjať svoje schopnosti a vieru v samu seba a v prirodzené procesy svojho tela a tiež kvalitná príprava a starostlivosť o seba počas tehotenstva tak, aby medicínska intervencia nemusela byť vôbec nutná. Prvoradé by malo byť pochopiť fyziológiu pôrodu. Odvážim sa tvrdiť, že tú nechápe ani mnoho pôrodníkov, definujem to z podmienok, ktoré sú momentálne v nemocnici pre pôrod vytvorené. A pre prípad, že idete rodiť do takýchto podmienok tak je potrebné mať dôkladnú znalosť bežných lekárskych intervencií, ich prípadné klady, zápory a alternatívy, ( o ktorých nás lekári často nemajú chuť, čas, či znalosti informovať) a najdôležitejšiu považujem prevenciu medicínskym zásahom. Napriek tomu, že táto téma je veľmi rozsiahla skúsim spraviť stručný prehľad, ktorý by vás mohol inšpirovať pre ďalšie štúdium.

Príroda je dokonalá, ak vytvoríme správne podmienky pre pôrod a žena je naň fyzicky a psychicky pripravená je veľmi veľká pravdepodobnosť, že všetko prebehne hladko, bez akýchkoľvek zásahov, ak si to tak rodiaca žena želá. Pripomínam len, že 90% pôrodov je fyziologických, čiže nehrozia žiadne komplikácie.

Epidurálna analgézia  

TOPlist