kde rodiť

Máme možnosť voľby. Náš život je výsledkom našich volieb. To kde sa narodí naše dieťatko je tiež našou voľbou. Miesto by malo byť v súlade s vašimi ideálnymi predstavami. Rodíme sa iba raz. Je to vzácny a veľmi dôležitý moment. Ako sa pýtal Albert Einstein:

" Najdôležitejšia otázka, ktorú si človek môže položiť, znie: Je vesmír priateľský?"

Aký prvotný odtlačok dostane vaše dieťa pri pôrode? Bude vnímať, že svet je milujúce a bezpečné miesto? Bude preňho svet priateľský? Pár otázok na úvod. Pýtam sa, pretože otázky považujem za dôležitejšie než odpovede. Každá máme tie "svoje" správne odpovede. Správne odpovede sú tie, ktoré vyhovujú nám, nášmu ozajstnému ja. 

Skúste na chvíľku zabudnúť na to, čo viete o tom, kde sa "má" rodiť, o tom, kde zvyknú ženy rodiť. Pýtajte sa seba. Kde by som chcela ja porodiť svoje dieťa? Váš pôrod je úplne jedinečný, je súhrou vás a vášho dieťatka, takže je úplne jedno, kde a ako rodili iné ženy. Vy môžete rodiť na mieste, kde sa vy cítite najlepšie a môžete porodiť podľa vašich predstáv. Chcela by som povedať, že kým toto nepochopíte, tak na pôrod nie ste pripravená. Ste pripravená počuť od iných ako by váš pôrod mal vyzerať, ale to nikto zvonku nemôže vedieť.

Pôrod v pôrodnici

Väčšina žien sa rozhodne rodiť v pôrodnici. Je veľa pôrodníc a sú veľmi rôzne. Prosím navštívte pôrodnicu, v ktorej plánujete rodiť.  Ako sa v nej cítite? Ako na vás pôsobí? Ako sa k vám chová personál?  Máte možnosť voľby, tá najbližšia pôrodnica nemusí byť tou najlepšou pre vás. Porovnajte si aspoň dve. Ak zvážite všetky možnosti, len tak sa môžete informovane rozhodnúť. Nebojte sa aj odvážnej voľby, ak sa napríklad rozhodnete pre vzdialenú pôrodnicu. Ak máte pevný zámer, správne okolnosti vám budú prichádzať do cesty.

Osoby pri pôrode

Pocit bezpečia nám prinášajú známy ľudia viac ako samotné miesto. Preto, je možno fajn mať pri sebe " svoju" pôrodnú asistentku, dulu a partnera. Nech sú vo vašom okolí tí "vaši" ľudia. A ideálne nech s vami partner ostane po celú dobu vášho pobytu v pôrodnici. Ak chcete, aby s vami mohol partner zostať po celú dobu, voľte si skôr menšiu pôrodnicu, kde nie je nápor tak veľký. Pri pôrode sa nerodí len dieťatko, ale aj matka, otec a teda nová rodina. Verím, že všetci patria spolu a oddeľovať ich počas prvých najintenzívnejších dní vnímam za škodlivé. Je to čas pre spoločné spoznávanie sa a zamilovávanie sa. Všetci traja( prípadne štyria a viacerí, ak sú súrodenci) patria spolu a sú jedným. Toto je posvätný čas rodiny.

Pobyt v pôrodnici

To, že sa rozhodnete porodiť v pôrodnici neznamená, že tam musíte aj ostať. Niekoľko hodín po pôrode, ak sa cítite dobre, vy a dieťatko ste v poriadku a zdraví, môžete odísť domov. V zahraničí je to bežné, volá sa to ambulantný pôrod. V našich končinách, ešte nie je bežný, ale nebudete ani prvá. Ak si nechcete vypočuť dlhé zastrašovanie, tak svoj  zámer vopred pôrodnici nemusíte zdeľovať. Po pôrode, ak tak budete cítiť a rozhodnete sa ísť domov uistite sa, či ste vy aj dieťa v poriadku a svoje rozhodnutie jednoducho oznámte. Máte túto slobodnú voľbu. Budete musieť pravdepodobne podpísať reverz a podpísať, že preberáte vlastnú zodpovednosť za svoj život a život vášho dieťatka.

Ak porodíte prirodzene, vlastnými silami, bez medikamentov, tak sa pravdepodobne budete cítiť po pôrode silne a euforicky. A to, že nesiete zodpovednosť si dávno uvedomujete. Budete sa cítiť sebavedome a sebaisto. 

 

Pôrodnica dostáva platené za váš pobyt v pôrodnici, teda za počet nocí, ktoré tam strávite. Preto vás môžu presviedčať, aby ste tam ostali aspoň jednu noc, v inom prípade za váš pôrod nedostanú zaplatené. Je to na vás ako dlho sa v pôrodnici rozhodnete byť. Máte právo počúvať samu seba. To, že tam väčšina žien ostáva 4-5 dní nemusí byť cesta pre vás. V zahraničí je táto doba často kratšia.

Pôrodný dom

V zahraničí je bežný variant, kde rodíte v prostredí, ktoré pripomína domáce prostredie a zároveň tam máte zázemie lekárskej pomoci. Je bežné, že v pôrodnom dome sú pri pôrode len pôrodné asistentky a nepoužívajú sa žiadne lieky, eliminujú sa vonkajšie zásahy. Pôrodný proces  sa rešpektuje a chráni. Túto možnosť na Slovensku zatiaľ nemáme, ale môžeme ju využiť v blízkom zahraničí.

Plánovaný asistovaný domáci pôrod

Sú ženy, pre ktoré jediné bezpečné prostredie pre pôrod je ich domov. Dospejú k tomuto rozhodnutiu na základe ich hlbokého presvedčenia, vnútornej istoty a prirodzenej viery v celý pôrodný priebeh. Plánovaný pôrod znamená, že sa naň svedomito pripravujú a berú zaň plnú zodpovednosť. Asistovaný znamená, že pri pôrode je prítomná odborná pomoc, najčastejšie pôrodná asistentka. Žien, ktoré sa rozhodnú rodiť doma pribúda, poznajú svoju vnútornú silu a dôverujú životu.

Svet je priateľským miestom a zrodenie je zázrakom. 

TOPlist