Fyziológia pôrodu

Myslím, že je najdôležitejšie pochopiť práve fyziológiu pôrodu a podľa toho vytvoriť podmienky pre pôrod. Z podmienok, ktoré som zažila ja v pôrodnici prichádzam k záveru, že to pôrodníkom nie je známe, alebo sa o to nestarajú. My ženy, by sme ju mohli intuitívne vycítiť, ale potrebovali by sme dôveru v seba a svoju ženskosť, ktorá je často narušená v dnešnej patriarchálnej spoločnosti. Samozrejme sú ženy, ktoré rodia podľa svojich predstáv a potrieb, počúvajú svoju intuíciu a telo a nepodľahnú tlaku okolia.

Pôrod by sme mohli prirovnať k milovaniu. Aké podmienky by ste chceli mať s vaším milovaným partnerom? Aby sme dokázali chápať a prijať pôrod ako súčasť našej sexuality musíme porozumieť jeho fyziológii. Pri zdravom pôrode sa vyplavujú rovnaké hormóny lásky ako pri milovaní.

Čo sa deje v tele rodiacej ženy?

Najaktívnejšou časťou rodiacej ženy, je hypothalamus a hypofýza- starobylá, primitívna mozgová časť, žľaza, ktorá produkuje všetky hormóny, ktoré sa zúčastňujú pôrodného procesu a zároveň sa tlmí činnosť „ nového“ mozgu, neokortexu( mozgu intelektu).

„ Keď sa pozrieme na rodičku očami fyziológa, je ľahké interpretovať jav, ktorí poznajú matky a tiež pôrodné asistentky, ktoré zažili nerušený pôrod. Je to tá skutočnosť, že pokiaľ žena rodí po svojom, bez akejkoľvek medikácie, stáva sa bežne, že sa akoby oddelí od okolitého sveta, akoby „ odišla na inú planétu“. Trúfne si robiť to, čo by sa vo svojom bežnom spoločenskom živote neodvážila urobiť, napríklad hlasno kričať či nadávať. Zaujíma tie najneočakávanejšie polohy, vydáva tie najneočakávanejšie zvuky. To všetko znamená, že znižuje kontrolu svojho neokortexu. Táto redukcia neokortexu je z praktického hľadiska najdôležitejším aspektom fyziológie pôrodu.“ Matka zem Michel Odent

Aké sú( majú byť)podmienky pre zdravý, fyziologický pôrod?

Takže v praxi, aby sme nestimulovali neokortex a žena sa mohla oddať pôrodnému procesu potrebujeme:

Tiché prostredie, rodiaca žena by nemala odpovedať na nejaké logické otázky, či vyplňovať formuláre, ako je to bežnou praxou v pôrodniciach.

Tlmené svetlo- v pôrodnici žena často rodí pri reflektoroch, ostré svetlo naopak stimuluje činnosť neokortexu, čím spomaľuje pôrod.

Súkromie- Žena sa nesmie cítiť pozorovaná, často sa v takom prípade pôrod spomalí, či dokonca zastaví. Čo pôrodníci často riešia lekárskymi zásahmi, podávaním umelého oxytocínu, na posilnenie sťahov maternice, či v krajných prípadoch cisárskym rezom. Ako často by stačilo len žene poskytnuť priestor a súkromie??

Pocit bezpečia. Pre každú ženu, to môže byť niečo iné, ale odporúčam byť k sebe naozaj úprimné kde a s kým sa cítite naozaj bezpečne a uvoľnene pri pôrode.

 

TOPlist