bonding

Bonding znamená rannú väzbu, ktorá sa vytvára prvých pár hodín po pôrode.  Je tiež radosťou z materstva, radosťou zo ženskosti. Je to vyvrcholenie celého pôrodného procesu. Medicínsky vedený pôrod nás o túto explóziu radosti často oberá. Náš zdravotnícky systém a pozostatky totalitného sústému manipulujú rodičku do pasívnej role, kde hlavné slovo má "pán v bielom", a my-ženy-matky odovzdane predávame zodpovednosť za seba, ale najmä za svoje dieťa do ich rúk. Ale môže to vyzerať aj úplne inak, ak sa pripravíme na vedomý, aktívny pôrod.

V ženách je obrovská sila a verím, že každá, ktorá bude dostatočne a objektívne informovaná bude bojovať za svoje prirodzené práva a vezme pôrod a materstvo do vlastných rúk. Asi budete musieť viac alebo menej zabojovať, aby vám nemocnica, či pôrodník odsúhlasil tieto body, ktoré môžete zapracovať do svojho pôrodného želania, možno budete musieť nájsť inú pôrodnicu, či nového pôrodníka ale verím, že nikdy neoľutujete.

1O krokov k podpore bondingu po pôrode: najmä toho v nemocnici

1. Položenie nahého dieťaťa na nahé brucho matky ihneď po pôrode. Pri pôrode sekciou k tvári matky.

2. Podpora a neprerušovanie tohto kontaktu aspoň 2hodiny po pôrode, ešte lepšie 12hod alebo už stále...Pri pôrode sekciou môže zastúpiť kontakt koža na kožu aj otecko- čo rozvíja aj jeho bonding s dieťaťkom

3. Utretie dieťatka na tele matky a zabalenie dieťatka i matky ako jednej jednotky do teplej prikrývky

4. Umožnenie a podpora vizuálneho kontaktu- pohľad z očí do očí matky a dieťatka, podloženie hlavy matky ak rodila vleže

5. Prisatie dieťatka podľa jeho tempa a pripravenosti ( viac časť Pôrod & prerod/samoprisatie)

6. Pohodlná poloha pre matku aj dieťaťko v jej náručí

7. Zaistenie pokojného, ústretového, imtimného prostredia

8. Previesť akékoľvek vyšetrenie dieťaťka na tele matky ( Apgarove skore, stetoskop, podväzovanie pupočníkovej šnúry..)

9. Odložiť pretnutie pupočníkovej šnúry na tak dlhú dobu ako si želá matka

10. Eliminácia techniky, videokamery i mobilného telefónu. Tento jedinečný okamžik vašemu bábätku ani vám neskôr žiadne fotografie, ani videá nesprostredkujú.

Informácie z knihy Bonding- porodní radost M. Mrowetz, G. Chrastilová, I. Antalová

V mnohých západných nemocniciach je toto štandard. Bohužial u nás je realita často iná. Je preto na nás mamičkách, aby sme boli asertívne a trvali na tom, čo je správne pre nás a naše dieťatká. Ak nemáte chuť takto bojovať so skornateným systémom, môžete sa rozhodnúť aj pre plánovaný, asistovaný pôrod doma a užívať si nekonečný bonding úplne podľa vašich predstáv.

 

článok  v časopise Mamina číslo 3/2012 na str. 82 

" Nedajte si ho vziat! "
Ak porodite babätko,ktoré nemá žiadne zdravotné komplikacie, trvajte na tom,aby ostalo neustále s vami. Autori článku uverejneného v Biological Psychiatry tvrdia, ze oddelenie novorodenca od matky, najmä v prvých hodinách po pôrode,môže byť pre jeho ďalší život veľmi nebezpečné. Po zmeraní pulzu sa preukázalo,že aktivita dvojdňových bábätiek oddelených od matiek bola až o 176 percent vyššia a hodnoty pokojného spánku zas o 86 percent nižšie ako u bábätiek, ktoré boli s mamami v priamom kontakte. Podľa najnovšieho výskumu je oddelenie od matky pre novorodenca hlavný fyziologický stresor, hovori jeden z autorov Dr. John Krystal. Stres je pritom hlavný pôvodca zníženia imunity a následných chorôb. Vedci radia potrebu blízkosti bábätka s matkou rozhodne nepodceňovať. Možné doživotné trvalé následky, ktoré niektorí odborníci predpokladajú, sú predmetom ďalšieho výskumu."

TOPlist